Тарханкут без мусора 2007

На щастя, є люди, які вже усвідомили свій тарханкутський полон і не можуть залишатися байдужими до того, що відбувається на цьому півострові. До них належать і члени київського дайв-клубу «Команда ЕКС». Дайвінг, за словами керівника цього клубу Ігоря Горопаєва, з’явився як альтернатива туризму. «Років п’ять тому спробували зануритися під воду. Сподобалось. Так все і почалося», — каже Ігор. Під час розмови з ним ми з’ясували, що в дайв-клубі збираються не лише дайвери, а й альпіністи, спелеологи, велотуристи та інші при¬хильники активного відпочинку. Два роки поспіль дайв-клуб «Команди ЕКС» щотижня на вихідні виїжджає на Тарханкут, який вони називають меккою дайвінгу. Поки що це просто захоплення і залучення нових людей до такого екзотичного відпочинку.

Ідея проведення акції «Тархан¬кут без сміття», що стартувала минулого року, теж належить Ігорю Горопаєву. Він зізнався, що навіть не чекав такого резонансу. З’явилась ідея — з’явилися люди, тим чи іншим чином знайомі з дайв-клубом. Своїм коштом, за власним бажанням поїхали вони на улюблений Тарханкут ліквідовувати наслідки «дикого відпо¬чин¬ку». До них долучилися кілька телеканалів та періодичних видань. Були вдалі репортажі, з’яви¬лися нові прибічники цієї ідеї. Тепер щовесни та щоосені ті, хто засмакував насолоди від колектив¬ної суспільно-корисної праці, чекають на дзвінок Ігоря, щоб черговий раз вирушити на Тарханкут збирати сміття.

Наше видавництво «Шкільний світ» також долучилося (безпосередньо і як інформаційний спонсор) до акції, яка цієї осені відбувалася 14—15 жовтня. У ній взяло участь близько ста чоловік з різних міст України: Полтави, Кіровограду, Дніпропет¬ровська, Сімферополя та Києва. Постійних спонсорів екологічна акція не має, та щороку з’являються люди, які за можливості сприяють такій благородній справі. Цього разу учасники акції відчули особливу турботу персоналу готелю «Смерекова хата», власник якого безкоштовно надав проживання і за символічну плату — хар¬чування. У вільному користуванні були також і транспортні засоби готелю: моторний човен, вантажівка, автомобіль «Нива» та велосипеди. Щирої подяки заслуговує і Андрій Хоманчук, який постійно надає намети та інше туристичне спорядження для учасників акції.

Від організаторів ми дізналися, що постійну допомогу вони отримують і від Олексія Науменка із Сімферополя, а згодом довідалися, що цей-таки Олексій зі своєю командою, нещодавно був учасником автопробігу по трасі Мурманськ—Владивосток. Від України у ньому брало участь чотири команди, дві з яких дійшли до фінішу, у тому числі й Олексієва. Багато інших цікавих людей прибирали те сміття. Це означає, що не все втрачено. За словами голови Оленівської селищної ради Юрія Щолока, окрім реклами їхнього регіону, акція доносить до людей розуміння того, що в чистоті жити краще. Місцеві жителі відзначають, що ставлення до цієї проблеми значно змінилося — туристи не лише самі складають сміття в пакети, а й допомагають прибирати територію. «Раніше допомоги від відпочиваючих годі було й чекати, — каже голова. — І така зміна в психології та поведінці людей — дуже важлива».

Журналисты на Тархане теперь тоже частые гости, поэтому заинтересованная общественность узнавала все новости еще до того, как, вернувшись, мы стали «в лицах» обо всем рассказывать. «А ми все видели!..» (на «пятом», на «плюсах», «на тонисе» – вариант подставить свой), отвечала общественность. В общем, спасибо огромное ребятам-журналистам за то, что они не только качественно сделали свою работу, но и стали нашими друзьями и единомышленниками!

Крім того, щоб зберегти природну красу цієї частини півострова і підтримати життя унікальних (у тому числі ендемічних) видів рослинного і тваринного світу, місцева влада вже кілька років домагається створення заповідних територій. Однак поки що брак фінансування гальмує втілення цих планів. Доля тарханкутської, без перебільшення, перлини зачіпає багатьох людей. З кожним роком шир¬шає їх коло. Тож запрошуємо і вас, шановні колеги, пристати разом зі своїми учнями до руху «Тарханкут без сміття» і брати участь в екологічних акціях. А якщо у вас немає можливостей долучитися до цих акцій, впевнені, ви зможете допомогти тому куточку України, у якому живете, звільнивши його від сміття, адже, на жаль, не лише Тарханкут потребує такої уваги.

Т.КОВТУНОВИЧ, головний редактор газети «Історія України»

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }